רבים מהבתים היום בוחרים לחמם את הבית בימות החורף הקרים ע"י שימוש בקמינים. קמין מאפשר חימום מהיר ואף אפקטיבי, חימום בריא שמשרה אווירה ביתית מחבקת, מזמינה ונעימה. קמינים מונעים את חשבונות החשמל המנופחים, ולמרות שיש לשלם על עץ, עדיין זה יוצא משתלם הרבה יותר מאשר אופציית החימום ע"י מזגנים ומפזרי החום שידועים כזוללי השמל. עם זאת להבדיל ממפזר חום, את הקמין יש לטפח ולדאוג לחיוניותו, ופה כאמור מדובר על ניקוי הארובות.

מקור הבעיה

לקמינים יש ארובות שמחוברות אליהם וממשיכות לרוץ מעלה עד לפתח היציאה מהגג.לארובות יש שני תפקידים נפרדים. פעם אחת הארובה משמשת כגוף חימום שעוזר לשמור על החום ואף לחמם את הבית, ופעם שנייה מדובר בהיבט בריאותי בטיחותי, כיוון שאל הארובה מתכנסים כל הרעלים שמשתחררים מן השריפה, וכל העשן מנותב ישירות אל תוכה. כיוון שלאחר הכול ארובה הינה צינור חלול עם צד שפתוח אל החוץ, מטבע הדברים שהוא יאגור עם הזמן שכבות פיח ואף עשוי ללכוד בתוכו נוזלים או מגוון דברים כגון עלים שמתעופפים בחוץ.

ניקוי ארובת קמין

חשיבות בחירת החברה

לאור כל האמור יש חשיבות עליונה לוודא שהארובה נקייה, פנויה ולא מכילה הצטברות של שכבות לכלוך, רעלנים ופיח. על מנת לעשות זאת יש להיעזר בחברה שבקיאה בעבודה, וזאת כיוון שנדרשים כלים ייעודים לצד ניסיון, ואילו עשייה חובבנית, עלולה לפגום באיכות הארובה ואף להעיק על נשימת האוויר הנקי שיש באותו בית, בניין מגורים, או בית עסק.

בחירה נכונה

הרבה פעמים אנשים אינם יודעים, אך יש חשיבות לסוג העץ עמו בוחרים ל"האכיל" את הקמין. יש הבדלים הן מבחינת האפקטיביות והן מבחינת מזעור הבלאי. כך בדיוק כמו שעץ זית עדיף לשימוש בקמין מאשרעץ אקליפטוס, (נותן יותר תפוקה ואף בעל ריח טוב יותר), הרי שבדיוק כך יש להקפיד לבחור בעץ ללא שרף. עם זאת עדיין לא חסרים מקרים של בורות בתחום, ועל כן לא פעם אנשים מזינים את הקמין בעץ שמכיל שרף, ומכאן שמצטברת שכבה עבה על דפנות הארובה, שעם השנים עלולה פשוט לסתום אותה.

עבור כל סוג

ניקוי ארובות אמור להיעשות אחת לשנה. עם זאת אם מדובר על בית שאינו משתמש הרבה באח, ניתן להגדיל את טווח הזמנים ולעבור לניקוי של פעם בשנתיים שלושה. כאשר פונים אל חברה לטובתניקוי יש לוודא שהיא חברה מוסמכת ובעלת ניסיון, שמכירה את התקנים השונים בתחום ויודעת לזהות בעיה ולהתאים את אופי הניקוי הטוב ביותר.כמו כן יש לוודא שהחברה עובדת בצמוד לביטוח והאישורים הנחוצים, כך שגם הצוות וגםהקמין שלכם יישארו בטוחים. לבסוף טוב לדעת שניקוי זה חשוב לעשות לא רק עבור ארובות של קמיני עצים, אלא גם כשמדובר על קמין שעובד על גז, ובטח כשמדובר על קמין שעובד על נפט.

ניקוי ארובות